Dynamika w zwalczaniu chwastów

W walce z chwastami bardzo ważna jest regularność prowadzonych oprysków oraz ich dynamika. Nawet najwyższej jakości preparaty chwastobójcze i najsilniejsze składniki aktywne nie będą mogły skutecznie zadziałać, jeżeli preparat będzie źle stosowany.

W walce z chwastami bardzo ważne jest bowiem przestrzeganie harmonogramu stosowania oprysków, gdyż są one ułożone tak, aby wpasować się do cyklu wzrostu niechcianych chwastów. Przesunięcie oprysku nawet o kilka dni może spowodować niepowodzenie w walce z chwastami.

W zwalczaniu chwastów niezwykle ważna jest ciągła obserwacja. Czasami walcząc z jednym chwastem, rolnik nawet nie zauważa, że na polu pojawił się kolejny intruz, który wymaga zmiany preparatów chwastobójczych.

Dynamika w walce z chwastami jest o tyle ważna, że odpowiednio szybka reakcja może uchronić cały plon przed poniesieniem strat. Odpowiednio szybkie zastosowanie preparatów chwastobójczych pozwoli zniszczyć chwasty już w początkowym stadium ich wzrostu, nie dającym tym samym im możliwości na rozwój i rozsianie nasion.

Zazwyczaj jest też tak, że jeżeli rolnik bardzo szybko podejmie walkę z chwastem, to wystarczy, że zastosuje nawet słabe preparaty chwastobójcze. Natomiast im później zacznie działać, tym walka z chwastem będzie trudniejsza, gdyż będą one już rozwinięte i stosować trzeba będzie silniejsze produkty, z wieloma składnikami aktywnymi.

Warto zatem regularnie kontrolować rolę i szybko reagować, aby nie przysparzać sobie niepotrzebnej pracy.