Gatunki chwastów w Polsce

Jednym z często spotykanych na polskich polach, łąkach i ogrodach chwastów jest Barszcz Sosnowskiego. To roślina niebezpieczna, nie tylko dla samych upraw, ale także i dla ludzi. Warto zatem dobrze zapoznać się z jej wyglądem, aby uniknąć nieprzyjemnych poparzeń. Barszcz Sosnowskiego to roślina wywodząca się z okolic Kaukazu.

Chwast ten ma bardzo duże możliwości przystosowawcze, nie jest rośliną o dużych wymaganiach, dlatego też bez większych problemów może się wszędzie rozsiać. Barszcz Sosnowskiego bardzo szybko się też rozprzestrzenia, a co za tym idzie niezwykle trudno jest go wytępić z uprawy. Barszcz Sosnowskiego jest jedną z najbardziej inwazyjnych, uciążliwych i trudnych do wyplenienia chwastów. Chwast ten przyczynia się do degradacji terenów, które zarasta, ogranicza też dostępność tego terenu dla innych roślin.

Może osiągać nawet kilka metrów wysokości, przez co zajmuje bardzo duże obszary. Inny bardzo popularny na polskich uprawach chwast to babka lancetowata. Jest to roślina z gatunku bylin i należy do rodzin babkowatych. Można ją spotkać niemal na każdym skrawku ziemi, gdyż nie jest to chwast bardzo wymagający co do warunków wzrostu.

Babka lancetowata ma bardzo duże możliwości przystosowawcze, bardzo szybko się też rozsiewa. Jej duże możliwości przystosowawcze sprawiły, że dzisiaj chwast ten występuje na wszystkich kontynentach. Mlecz polny to kolejny chwast zarastający polskie uprawy oraz ogrody. Spotkać go można nie tylko w Polsce, ale także na terenie całej Europy i w kilku regionach innych kontynentów.

Innym równie popularnym oraz wizualnie do niego podobnym chwastem jest mniszek pospolity, inaczej zwany mniszkiem lekarskim.