Jak nawozić jęczmień

Jęczmień to zboże, które ma bardzo krótki okres wegetacyjny. To roślina o słabo rozwiniętym systemie korzeniowym, wrażliwa na niskie temperatury – zwłaszcza w pierwszych fazach wzrostu. Jęczmień nie lubi także nadmiaru wody i jest bardzo słaby, jeżeli chodzi o podatność na chwasty.

Przez to, że jęczmień jest dosyć wrażliwą rośliną, to bardzo trudno jest o niego dbać i wymaga on szczególnej ochrony. Ważne jest jego poprawne i odpowiednie nawożenie. Jęczmień należy zasiać w ogrzanej ziemi, temperatura nie powinna być niższa niż 8 stopni Celsjusza, gdyż może ona zahamować wzrost rośliny.

Gleba powinna być umiarkowanie zawilgocona, gdyż jęczmień nie rozwinie się w przypadku nadmiaru wody – podobnie zresztą jak przy jej niedostatku. Umiarkowane zawilgocenie ziemi będzie natomiast poprawiało system ukorzenienia jęczmienia. Jeżeli jęczmień już od początku wzrostu będzie miał zapewnioną właściwą wilgotność to może dać bardzo bogaty plon.

Jednak wilgotność i temperatura to jedno, a nawożenie to drugie. Nawożenie dla jęczmienia wybrać należy, uwzględniając potrzeby i braki konkretnej plantacji. Jeżeli np. gleba, na której wzrasta jęczmień, jest bardzo zakwaszona, to rolnik powinien do jej nawożenia stosować wapno tlenkowe lub wapno węglanowe. Następnie uprawę należy dokładnie zaorać. Jeżeli natomiast ziemia jest uboga w tlen, to do nawożenia jest wskazane zastosowanie wapna magnezowego.

Nawożenie najlepiej jest przeprowadzić jesienią przed zaoraniem lub wiosną na przedsiew.