Kiedy stosować nawozy trawnikowe

Do nawożenia trawników zastosować można kilka typów nawozów. Mogą to być uniwersalne ogrodnicze nawozy lub te bardziej specjalistyczne, ukierunkowane na konkretny efekt. Nawozy te mogą też występować w różnych formach i stanach, jednak przy nawożeniu trawników najlepiej sprawdzają się nawozy w płynie lub granulowane.

Nie zaleca się natomiast stosowania nawozów pylistych, gdyż nie są one zbyt praktyczne ani też łatwe w stosowaniu. Nawozy trawnikowe różnią się pomiędzy sobą także czasem działania, dlatego też osobom nie mającym zbyt wiele czasu na pielęgnację trawnika lub też amatorom zaleca się stosowanie nawozów długotrwałych, które działają nawet przez kilka miesięcy, gdyż bardzo wolno się rozkładają. Pamiętać należy o tym, by nawozić tylko suchy trawnik i to w określonych porach.

Kiedy zatem najlepiej jest to robić? Trawniki powinno nawozić się w okresie ich wegetacji, najlepiej trzy do czterech razy. Zaleca się też, aby przy każdym nawożeniu stosować inny nawóz, o innym składzie i zróżnicowanym działaniu. Należy pamiętać też o tym, by używać odpowiednią ilość nawozu – mała dawka może w ogóle nie zadziałać, a duża może trawnikowi zaszkodzić.

Zanim zatem zaczniesz nawozić trawnik, warto jest oddać glebę do analizy, by za pomocą badań określić jej potrzeby. Pierwszy raz należy nawozić trawnik wczesną wiosną, pod koniec marca lub na początku kwietnia. Najlepiej jest to zrobić tuż po pierwszym koszeniu.

Kolejne nawożenia zaleca wykonać się w maju oraz czerwcu.

https://www.ziemovit.pl/kalendarz/pazdziernik