Kiedy używać nawozów granulowanych

Nawozy granulowane można stosować regularnie, co roku. Nie należy jednak przesadzać z ich ilością, gdyż nawozy w tej formie są o wiele bardziej skoncentrowane niż inne i łatwo można nimi wyrządzić roślinom szkodę. Często nawożenie nawozami granulowanymi dodatkowo uzupełnia się mineralnymi odżywkami. W przypadku stosowania nawozów granulowanych nie zaleca się także stałego stosowania tego samego typu nawozu – należy go zmieniać przy każdym nawożeniu.

Nawozy granulowane można stosować nie tylko w fazie wzrostu roślin, ale także wówczas gdy są już w pełni rozwoju. Należy jednak pamiętać o tym, żeby rośliny zimujące nawozić nie później niż przed końcem czerwca. Jednym z popularniejszych i jednocześnie najskuteczniejszych typów granulowanego nawozu jest granulowany obornik. Od obornika w tradycyjnej formie ten nawóz różni się m.in. lepszą wygodą jego użytkowania a także skutecznością i łatwością przechowywania. Granulowany obornik jest także nawozem ekologicznym i nieszkodliwym dla środowiska. Kolejną zaletą granulowanego obornika jest brak nieprzyjemnego zapachu.

Granulowany obornik stosuje się tak samo jak nawozy granulowane innego typu. Kupując jednak taki nawóz, należy wcześniej dokładnie sprawdzić źródło jego pochodzenia, aby mieć pewność co do dobrej jakości produktu. Obornik granulowany stosować można bezpośrednio na glebę lub też można go wcześniej rozpuścić z wodą. To drugie zastosowanie sprawdzi się, jeżeli chcemy nieco rozcieńczyć nawóz.