Ochrona przed chwastami

Każdy rolnik, bez względu na to jak wielkie posiada gospodarstwo i ile roli uprawia, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne dla dobrych zbiorów jest walczenie z chwastami. A te potrafią być naprawdę uciążliwe i trudne w zwalczaniu. Niektóre z uprawianych roślin dodatkowo są bardzo wrażliwe, np. jęczmień, przez co trudniej jest usunąć z nich chwasty.

Dlatego rolnicy powinni dobrze zaznajomić się ze specyfiką uprawianych roślin oraz z tym, jak walczyć z konkretnymi chwastami je atakującymi. Walkę z chwastami najlepiej jest rozpocząć jak najwcześniej, nawet przed siewem rośliny. Przy niewielkich plantacjach chwasty można usuwać mechanicznie, jednak jeżeli rola uprawna jest duża to takie usuwanie chwastów staje się niemożliwe. Wówczas należy sięgnąć po preparaty chwastobójcze.

Jednak walka z chwastami to nie tylko ich niszczenie i usuwanie, ale także działania zapobiegawcze oraz te, które mogą w przyszłości ułatwić walkę z nimi. Do takich działań należy np. metoda siewu roślin. Szerokie rozstawienie rzędów (np. w przypadku kukurydzy) ułatwi walkę z chwastami, które mogą ewentualnie pojawić się w późniejszym czasie. Szerokie rozstawienie rzędów ułatwi walkę z chwastami zarówno mechaniczną, jak i chemiczną. W ochronie przed chwastami ważne jest także odpowiednie przygotowanie i zabezpieczenie gleby. Należy zatem zbadać takie kwestie, jak poziom zakwaszenia gleby czy zawarty w niej poziom magnezu.

Niektóre chwasty lubują się w wysoko zakwaszonych glebach – inne wręcz odwrotnie. Podobnie jest zresztą z magnezem. Zadaniem rolnika jest zatem optymalne przygotowanie gleby tak, aby nie stała się ona interesującym i pożywnym lokum dla chwastów.