Ogród – pielęgnacja i odchwaszczanie

Aby ogród był piękny i cieszył oko, nie wystarczy tylko zasianie oraz zasadzenie roślin. Prowadzenie ogrodu wiąże się bowiem z wieloma czynnościami pielęgnacyjnymi oraz ciągłą obserwacją. Mając ogród, trzeba go stale doglądać, kontrolować stan roślin oraz poziom zachwaszczenia.

Nawet w sezonie jesienno-zimowym, kiedy w ogrodzie nie ma kwiatów, trzeba o niego dbać i przygotowywać na nadejście wiosny. Pielęgnację ogrodu zacząć należy od poprawnego nawożenia gleby. Warto jest zatem wcześniej oddać próbki do analizy, by dowiedzieć się, jakich składników odżywczych brakuje glebie oraz jaki jest jej poziom zakwaszenia.

Ta wiedza pozwoli odpowiednio dobrać nawozy oraz ich składniki aktywne. Jeżeli gleba jest zajęta przez chwasty, to należy również zająć się jej odchwaszczeniem. W przypadku niewielkich powierzchni można zdecydować się na mechaniczne usuwanie chwastów, jednak jeżeli ogród jest duży, to ze względu chociażby na naszą wygodę, lepiej jest wybrać chemiczne preparaty do walki z chwastami.

Jeżeli gleba jest już przygotowana i odchwaszczona, to należy ją przekopać, minimum dwukrotnie przed zasadzeniem i zasianiem roślin. Przekopanie spulchni glebę, dzięki czemu rośliny będą miały ułatwiony wzrost. Nawożenie jest natomiast jedną z podstawowych prac, jakie wykonywać należy w ogrodzie.

Warto jest w tym celu stosować naturalne preparaty, np. obornik. Obornik można położyć przed zasianiem ogrodu.

Natomiast w czasie wzrostu roślin także można stosować nawozy, np. naturalne odżywki w płynie.